Fundusz sołecki, mimo krótkiej historii, wrósł w polską rzeczywistość samorządową, stając się jednym z najistotniejszych instrumentów służących do rozwoju jednostek pomocniczych(sołectw). Trudno się temu dziwić zważywszy, iż są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. To samym mieszkańcom tworzącym społeczności lokalne zaktywizowane w najmniejszych jednostkach samorządowych zależy na tym, aby wspomniane pieniądze były wydawane w sposób efektywny i prawidłowy. Aby tak się stało, należy pamiętać o skrupulatnym przestrzeganiu procedury. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę konieczność podejmowania formalnych uchwał w zakresie planowania i wydatkowania środków z funduszu sołeckiego na rok następny.
Dlatego jestem za tym, aby fundusz sołecki funkcjonował w naszej gminie Poświętne nie tylko dlatego, że otrzymamy zwrot z budżetu państwa w 40% poniesionych kosztów (w naszej gminie około 120 tyś) ale również dlatego, że poprzez ten instrument, mieszkańcy będą uczestniczyć w procesie decyzyjnym dotyczącym otoczenia w którym żyją na co dzień.
W sposób szczególny tworzy się wówczas więź między mieszkańcami a urzędem gminy, która ułatwia poznawanie i utrwalanie procesów administracyjnych związanych z funkcjonowaniem organu jak i sołectwa.
Fundusz to również świetny sprawdzian wzajemnych relacji między radą gminy, wójtem a mieszkańcami. Z jednej strony widać jak władzy samorządowej zależy na rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a z drugiej, jak mocno w swoje sprawy są zaangażowani mieszkańcy.
Wszystko o funduszu sołeckim :