W kolejnej części przedstawiamy obiekty sakralne w miejscowościach: Krubki Górki, Laskowizna, Małków, Międzyleś i Międzypole.
Krubki-Górki
W Krubkach – Górkach są trzy krzyże żelazne. Naprzeciwko posesji nr 29 jest krzyż promienisty z kapliczką. Figura Chrystusa osłonięta blaszanym daszkiem, a ramiona krzyża ozdobione równoległymi relingami. Ogrodzony. Drewniany krzyż stał w tym miejscu podobno od 1948 r., po tym, jak został przewrócony podczas wichury, z inicjatywy p. Majszyka w 2002 r. ustawiono krzyż żelazny.
Natomiast naprzeciwko zespołu pałacowo-parkowego jest krzyż żelazny wykonany z szyn. Trzeci krzyż w tej miejscowości, jest żelazny, promienisty, z ramionami ozdobionymi równoległymi relingami.
[vls_gf_album id=”152″]
[separator type=’normal’ normal_full_width=” pattern_full_width=” color=” thickness=” up=” down=”]
Laskowizna
Pośrodku miejscowości stoi krzyż drewniany z gipsową figurą Chrystusa. Na ramionach krzyża jest napis „JEZU UFAM TOBIE”, a u podstawy krzyża „1996”, wskazujące na rok pobudowania. Krzyż stoi na betonowej wylewce, ogrodzony drewnianym płotkiem. Obok krzyża głaz z płaskorzeźbą Chrystusa i napisem „LUDU LUDU CÓŻEM CI UCZYNIŁ”.
Drugi krzyż w Laskowiźnie, jest usytuowany przy drodze z Poświętnego do Józefina. Jest to krzyż żelazny gałkowy z kapliczką. Blaszana figura Chrystusa osłonięta została blaszanym daszkiem. U podstawy krzyża napis „1983”. W oszklonej kapliczce figurka Matki Bożej Różańcowej. Krzyż jest ogrodzony metalowym płotkiem, na podłożu z kostki betonowej i terakoty.
[vls_gf_album id=”153″]
[separator type=’normal’ normal_full_width=” pattern_full_width=” color=” thickness=” up=” down=”]
Małków
Na końcu Małkowa jest ustawiony krzyż żelazny na cokole murowanym z wnęką. We wnęce jest figura Najświętszej Maryi Panny, zamknięta z jednej strony szybą. Krzyż został pobudowany kilka lat temu w miejscu, gdzie około 100 lat temu mieszkańcy Małkowa ustawili drewniany krzyż. Następnie, w 2017 r. został wybudowany cokół. Obiekt został poświęcony przez księdza z parafii w Pustelniku. Obecnie krzyżem opiekują się: sołtys p. Jan Rogala i mieszkańców Małkowa.
[vls_gf_album id=”96″]
[separator type=’normal’ normal_full_width=” pattern_full_width=” color=” thickness=” up=” down=”]
Międzyleś
W Międzylesiu jest sześć obiektów sakralnych, w tym dwa żelazne krzyże z figurą Chrystusa na prywatnych posesjach. Pozostałe obiekty są wolnostojące, wszystkie zadbane i otoczone należytą opieką.
W centrum miejscowości, tuż przy rondzie, stoi kapliczka wnękowa z dachem dwuspadowym uwieńczonym krzyżem. We wnęce figura Najświętszej Maryi Panny.
Przy głównej drodze stoi natomiast kapliczka wnękowa, murowana z czerwonej cegły z dachem dwuspadowym z blachodachówki. Uwieńczona żelaznym krzyżem z figurą Chrystusa. We wnęce figura Najświętszej Maryi Panny. Poniżej wnęki półeczka z gipsowym popiersiem św. Jana Pawła II. Na tabliczce napis „A.D. 1910 POD TWOJĄ OBRONĘ A.R. 1998”. Te daty wskazują, że kapliczka została pobudowana na początku ubiegłego stulecia i po wielu latach odrestaurowana. Może ktoś pamięta nazwiska fundatorów i zna intencję pobudowania tej okazałej kapliczki na rozstajach dróg? Bardzo prosimy o kontakt, każda informacja ma ogromne znaczenie.
Przy drodze do Franciszkowa stoi krzyż żelazny promienisty, wykonany z szyn. Figura Chrystusa została osłonięta blaszanym daszkiem. Ramiona krzyża zakończone ażurowymi zdobieniami. Ogrodzony żelaznym płotkiem.
W Międzylesiu są jeszcze dwa krzyże, w lesie, przy drodze do Poświętnego. Obydwa są drewniane, wyższy ma około 5 metrów, z figurą Chrystusa. Został ustawiony w miejscu poprzedniego krzyża, z którego zachowała się tabliczka z napisem „FUNDATORZY J. I Z. BARTOSZEWSCY 1894”. Powyżej mała tabliczka z datą „2014”. Niższy krzyż, około 2-metrowy, także z figurą Chrystusa, został wykonany z drewna, które udało się uratować z poprzedniego, stojącego w tym miejscu krzyża. Krzyże są ogrodzone, ustawione na betonowej wylewce. Krzyże ustawili w 2014 r. mieszkańcy Międzylesia. Według przekazów miejscowej ludności, w czasie II wojny św. w tym miejscu, czyli przy ówczesnym krzyżu, Niemcy rozstrzelali dwóch mieszkańców Dąbrowicy.
Nie wiadomo, kim byli J. i Z. Bartoszewscy i w jakiej intencji pod koniec XIX wieku ustawili w międzyleskim lesie krzyż. Pewne jest za to, że tabliczka z nazwiskiem fundatorów i drewno, z którego pobudowano niższy krzyż, pochodzą z jednego z najstarszych obiektów sakralnych na terenie gminy.
[vls_gf_album id=”154″]
[separator type=’normal’ normal_full_width=” pattern_full_width=” color=” thickness=” up=” down=”]
Międzypole
W Międzypolu, przy drodze do Międzylesia, stoi krzyż żelazny w miejscu, gdzie poprzednio wzniesiony był drewniany krzyż.
[vls_gf_album id=”156″]
[separator type=’normal’ normal_full_width=” pattern_full_width=” color=” thickness=” up=” down=”]