Chwała poległym Lotnikom Polskim, którzy na samolocie typu Karaś bronili Ojczyzny i dla niej oddali swe życie we wrześniu 1939 roku.
Te słowa wyryte na tablicy nagrobnej oddają wszystko: patriotyzm i umiłowanie ojczyzny tych, którzy bronili jej za cenę własnego życia oraz naszą wdzięczność za to, że bronili polskiego nieba przed hitlerowskim najeźdźcą. W niedzielę 13 maja czcimy pamięć bohaterskich lotników, a jednocześnie oddajemy hołd poległym i pomordowanym w czasie drugiej wojny światowej, a szczególnie ofiarom nalotu bombowego na Poświętne w dniu 10 września 1939 roku.
PZL 23 Karaś został zestrzelony po krótkiej walce z bombowcami wroga 7 września 1939 r. nad Nowym Grabiem.
Zginęła cała załoga polskiego samolotu: dowódca ppor. obs. Stanisław M. Pytlakowski, pilot – kpr. pil. Stanisław Zarzecki i strzelec pokładowy szer. strz. Antoni Iwaniuk.
Zostali pochowani w pobliżu miejsca katastrofy i jeszcze w czasie wojny ich ciała przeniesiono na cmentarz parafialny w Poświętnem. Po latach, być może wtedy, gdy w latach 70. XX wieku budowano bohaterskim pilotom pomnik, okazało się, że w mogile są ciała tylko dwóch żołnierzy. Szczątki pilota odnaleziono dopiero w 2014 r., podczas prac poszukiwawczych samolotu Karaś. Pilot Stanisław Zarzecki dołączył do swojej załogi na cmentarzu w Poświętnem dopiero 75 lat po śmierci.
Niedzielna uroczystość pokazuje, jak bardzo obecna w naszej gminie jest historia.
Musimy pielęgnować te ślady przeszłości, dbać o nie i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Pamiętajmy o bohaterskich lotnikach, ale pamiętajmy także o tych mieszkańcach, być może naszej gminy, którzy najpierw mieli odwagę pochować polskich żołnierzy na skraju pola, a następnie przenieść do poświęconej ziemi, na cmentarz w Poświętnem.
Chwała poległym lotnikom, cześć ich pamięci.
[vls_gf_album id=”304″]