A jak będzie w Poświętnem?
Reforma oświaty wprowadziła znaczne zmiany w strukturze polskiego szkolnictwa. Od września 2017 r. ta struktura będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną. Jak widać, w strukturze tej nie ma gimnazjum, które jest przewidziane do likwidacji.
Zmiany w systemie edukacji rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas to uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tym samym nie będzie już rekrutacji do I klasy gimnazjum. Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zaczną się z kolei od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024.
I tutaj pojawiają się pytania. Jak wiadomo, w gminie Poświętne jest jedno gimnazjum, z siedzibą w Poświętnem. W związku ze zmianami, od nowego roku szkolnego będzie więcej uczniów w szkołach podstawowych (nowe klasy siódme).Wobec tego, my rodzice chcielibyśmy wiedzieć:
1. Czy nowe klasy siódme będą tworzone w każdej szkole podstawowej na terenie gminy?
2. Czy w związku z tym planowane są remonty i modernizacje placówek oświatowych, w celu przygotowania na przyjęcie nowego rocznika?
3. Czy planowane są zatrudnienia dodatkowych nauczycieli w szkołach podstawowych?
4. Czy przewidziana jest budowa hal sportowych przy szkołach podstawowych w gminie? Obecnie w gminie jest tylko jedna hala sportowa, w Poświętnem, a w podstawówkach są małe salki, dobre dla pierwszo- i drugoklasistów, za to zupełnie nie spełniające potrzeb starszych uczniów, w tym przypadku siódmo- i ósmoklasistów. Obecnie duży nacisk kładzie się na rozwój fizyczny młodego pokolenia, co jest niemożliwe bez właściwej bazy sportowej. Jeszcze raz: czy wójt gminy planuje budować hale sportowe przy każdej szkole w gminie i skąd zostaną pozyskane środki na te inwestycje?
5. Czy w związku z likwidacją gimnazjum i stopniowym wygaszaniem edukacji w tej placówce, przewidziane są zwolnienia nauczycieli? Jeśli tak, to czy gmina ma w budżecie zarezerwowane pieniądze na odprawy?
6. Czy w związku z wprowadzeniem reformy oświaty wójt gminy planuje konsultacje z mieszkańcami na temat sieci szkół podstawowych w gminie, czy planowana jest debata na temat przyszłości oświaty w gminie Poświętne?