Mieszkańcy Gminy Poświętne mogą uzyskać bezpłatną pomoc prawną w budynku świetlicy wiejskiej w Woli Cygowskiej, we wtorki w godz. 13.00 – 17.00 oraz środy w godz. 16.45 – 20.45
5 sierpnia 2015 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Na mocy ustawy na terenie całej Polski, we wszystkich powiatach, powstanie sieć 1524 punktów bezpłatnej pomocy prawnej. Dostęp do NPP został zapewniony od 1 stycznia 2016 roku. W połowie punktów osoby uprawnione będą mogły skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego, a w uzasadnionych sytuacjach – upoważnionego aplikanta radcowskiego lub adwokackiego. W pozostałych punktach pomoc prawna będzie świadczona za pośrednictwem organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego. Ponadto w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać doradcy podatkowi oraz absolwenci studiów prawniczych z co najmniej trzyletnim doświadczeniem w zakresie pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: prawo pracy, prawo cywilne, sprawy karne, sprawy administracyjne, ubezpieczenia społeczne, sprawy rodzinne, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz prawo podatkowe z wyłączeniem spraw podatkowych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast, w ramach NPP, nie będą udzielane informacje w zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.
Do zadań prawników w punktach NPP należeć będą: informowanie o obowiązującym stanie prawnym, prawach i obowiązkach obywateli; wskazywanie możliwości rozwiązania problemów prawnych; pomoc w sporządzaniu projektów pism z wyjątkiem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym oraz pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym; sporządzanie projektów wniosków o zwolnienie z ponoszenia kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Uprawnione do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są:
– osoby, którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o nieodpłatną pomoc prawną przyznano świadczenie z pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia;
– osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny;
– kombatanci i niektóre osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
– weterani;
– osoby przed 26. rokiem życia;
– osoby po 65. roku życia;
– osoby, które w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znajdują się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.
Należy pamiętać, że odpowiednie dokumenty, potwierdzające uprawnienia do bezpłatnej pomocy prawnej, okazywane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Punkty NPP zostały umieszczone w lokalach przeznaczonych do tego celu przez poszczególne powiaty lub gminy.
W Powiecie Wołomińskim powstało aż dziesięć punktów NPP. W gminach: Dąbrówka, Marki, Tłuszcz i Zielonka pomoc prawną świadczą adwokaci i radcy prawni przydzieleni na mocy porozumień samorządu powiatowego z Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie oraz Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie. Z kolei punkty prowadzone przez organizację pozarządową znajdują się w Jadowie, Klembowie, Poświętnem, Radzyminie, Strachówce i Wołominie. 30 listopada 2015 roku Zarząd Powiatu Wołomińskiego rozstrzygnął konkurs na realizację tego zadania i podpisał umowę z Fundacją SPEKTRUM z Wołomina.
Więcej informacji o NPP znajdą Państwo na stronie internetowej http://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl.
” Starostwo Powiatowe”