Funduszem sołeckim nazywamy środki wyodrębnione z budżetu gminy, służące poprawie życia mieszkańców. Każda wieś miała swój kapitał, niezależnie od jego wielkości, bezcenny, by móc się rozwijać. Teraz, decyzją większości radnych, mieszkańcy stracili tak cenne wsparcie.
Mieszkańcy w przeciągu ostatnich lat pokazali, że małymi krokami można dokonać ważnych inwestycji. Dla przykładu: na Międzypolu od dłuższego czasu problem stanowił brak oświetlenia na drodze. W końcu dzięki funduszowi w okresie dwóch lat udało się go zrealizować. Z kolei w Józefinie mieszkańcy mogli sobie poprawić drogę dojazdową i udrożnić rowy melioracyjne.
Fundusz integrował mieszkańców, dawał im prawo głosu, możliwość spotkania się i wspólnego wpływania na miejsce, w którym żyją. Wzrastała rola sołtysa, który siłą rzeczy miał większe możliwości.
Prosty rachunek
Ważną kwestią jest, że gmina zawsze otrzymywała zwrot pieniędzy przeznaczonych na fundusz sołecki. Z ok. 300 tysięcy przeznaczonych nań z budżetu gminy można później starać się o 40% zwrotu z budżetu państwa. Prosty rachunek – gmina może uzyskać około 120 tys. dodatkowych środków. Czy mamy tyle pieniędzy, że te 120 tys. nie jest w gminie potrzebne? Czy tak jak dotychczas mieszkańcy będą co roku mogli coś robić w swoich małych ojczyznach?
Niezrozumiała jest decyzja władz i większości radnych. Czemu pozbawia się mieszkańców prawa decydowania o miejscu, w którym żyją? Jesteśmy małą i rolniczą gminą, a fundusz był jedną z bezcennych szans na rozwój.
Wszystko na odwrót
Warto zdementować pewne plotki szerzone w ostatnim czasie. Fundusz nie był obciążeniem dla gminy. Mówienie, że zlikwidowanie go pozwoli na większe oszczędności, jest zwykłym kłamstwem. Fundusz był narzędziem, przez które mieszkańcy mogli realizować zadania poprawiające życie w swoich miejscowościach.
Bożena Stępień, Sylwester Niźnik i Wiesław Rozbicki byli przeciwni likwidacji funduszu. Wspólnie z częścią sołtysów, m.in. Łukaszem Kurkiem i Andrzejem Paziem, apelowali o rozsądek i podkreślali wagę funduszu. Niestety, stosunkiem głosów 3 do 8 zostali przegłosowani. Czworo radnych wstrzymało się od głosu.
Władza powinna myśleć przede wszystkim o mieszkańcach, a w naszej gminie wszystko dzieje się na odwrót.
Próbuje się połączyć szkołę podstawową i gimnazjum bez konsultacji z mieszkańcami. Bez naszej wiedzy uchwala się (kompromitujący) herb gminy. Zabiera się fundusz sołecki, nie licząc się z naszym zdaniem. Nie tak to powinno być. Odpowiedzmy sobie na pytanie: Dokąd zmierzasz gmino Poświętne?
PRZECIW FUNDUSZOWI BYLI:
Świadek Bogdan
Sałańska Jolanta
Błaszczak Leszek
Bombik Danuta
Powała Janusz
Tlaga Stefan
Zacheja Maksymilian
Zacheja Piotr
Wstrzymali się od głosu:
Brogowski Tomasz
Fabisiak Grzegorz
Laskowski Stanisław
Świętochowska – Gryz Marzena
Za funduszem sołeckim byli:
Niźnik Sylwester
Stępień Bożena
Rozbicki Wiesław
Mieszkańcy Dąbrowicy, Poświętnego, Międzylesia i Międzypola, możecie podziękować swoim radym bo tylko oni walczyli o wasze dobro. Reszta radnych słucha ślepo wójta i nie walczy o rzeczywiste potrzeby. Teraz przekonamy się co zrobią z pieniędzy zabranych z funduszu sołeckiego.
Mimo sprzeciwu ze strony wielu sołtysów rada gminy pozbawiła mieszkańców gminy źródła funduszy. Warto podkreślić, że nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych.
Film z głosowania ok 23 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=Qr8oOO2gT_M&feature=youtu.be