BLOG

 

Kapliczki Poświętne – Jadwiniew, Józefin, Kielczykowizna, Kolno

Przedstawione dotychczas zdjęcia i opisy obiektów małej architektury sakralnej w pięciu miejscowościach naszej gminy spotkały się z dużym zainteresowaniem. To najwyraźniej świadczy o tym, że temat jest nam szczególnie bliski, a kapliczki i krzyże przydrożne darzymy wyjątkowym szacunkiem i sentymentem. Dzisiaj prezentujemy te, które wznieśli mieszkańcy Jadwiniewa, Józefina, Kielczykowizny i Kolna.

Jadwiniew

W Jadwiniewie mamy krzyż żelazny, promienisty z 1988 r. oraz krzyż kamienny z 1931 r. To jeden ze starszych i bardziej wartościowych tego typu obiektów na terenie gminy. Ramiona krzyża są już uszkodzone na końcach. Niewidoczna jest także figurka we wnęce, przesłoniętej plastykową płytką. Z napisu na cokole wiadomo, że: „NA PAMIĄTKĘ STAWIAJĄ MAŁŻONKOWIE ANDRZEJ I MARJANNA ULEJCZYK 1931”. Ktokolwiek wie więcej o fundatorach kamiennego krzyża i okolicznościach powstania, proszony jest o kontakt.

Gallery Factory error: The folder/album with ID 57 was not found.

Józefin

W Józefinie, w kierunku Karolewa, stoi krzyż żelazny z 1981 r. z figurą Chrystusa osłoniętą blaszanym daszkiem oraz figurą Najświętszej Maryi Panny.

Gallery Factory error: The folder/album with ID 65 was not found.

Kielczykowizna

W Kielczykowiźnie wznosi się krzyż żelazny o ramionach zakończonych gałkami, z figurą Chrystusa osłoniętą metalowym daszkiem i u nasady, kapliczką z figurami Najświętszej Maryi Panny i Serca Jezusowego.

Gallery Factory error: The folder/album with ID 66 was not found.

Kolno

oprócz kapliczek z końca ubiegłego stulecia, znajdują się także: karawaka datowana na 1906 rok oraz krzyż żelazny na kamiennym cokole z 1930 r.

Karawaka to charakterystyczny krzyż dwuramienny, zwany też cholerycznym lub morowym, chroniący od zarazy. Nazwa pochodzi od miasta Caravaca w Hiszpanii, gdzie krzyż zasłynął jako cudowny przeciwko morowemu powietrzu. Wieść o cudownym krzyżu za sprawą pielgrzymów szybko rozeszła się na całą Europę, stąd tam, gdzie już dotarł mór lub spodziewano się zarazy, stawiano dwuramienne krzyże. W Polsce karawaki pojawiły się w XVIII wieku i były stawiane przez wiek XIX, aż do początków ubiegłego stulecia. Jak zaznaczono powyżej, karawaka to charakterystyczny krzyż, zbudowany z pionowej belki oraz dwóch poprzecznych, przy czym górna belka jest krótsza od dolnej (choć dopuszczalne są także poprzeczne belki o równej długości).

W Kolnie jest karawaka żelazna z kapliczką. Pomiędzy górnymi ramionami krzyża jest żelazna figura Chrystusa. Ramiona są zakończone gałkami, krzyż jest ozdobny, kowalskiej roboty, z ażurowymi zdobieniami wzdłuż ramion. Od frontu u nasady krzyża są żelazne cyfry układające się w datę „1906”. U nasady krzyża jest przeszklona kapliczka z figurą Chrystusa. Kto i z jakich powodów pobudował dwuramienny krzyż w Kolnie – tego jeszcze nie wiemy.

Trochę młodszy obiekt sakralny znajduje się przy sklepie w Kolnie. To krzyż żelazny na kamiennym cokole wybudowany w 1930 r. przez miejscowych gospodarzy. Krzyż jest kowalskiej roboty, gałkowy, z promieniami wokół figury Chrystusa, z ażurowymi zdobieniami. Na cokole od frontu są napisy: „BOŻE BŁOGOSŁAW NAM” oraz „NA PAMIĄTKĘ STAWIAJĄ GOSPODARZE WSI KOLNO 1930 R.” Może są jeszcze osoby, które pamiętają, jak budowany był ten krzyż, może komuś dziadkowie lub rodzice opowiadali historię jego powstania – odezwijcie się, razem uratujemy fragment gminnej przeszłości.

W Kolnie są także dwie kapliczki murowane z końca XX wieku. Pierwsza z nich, murowana z czerwonej cegły, z figurą Jezusa Chrystusa, została wybudowana w 1996 r., o czym informuje napis na tabliczce: „KU CZCI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO UFUNDOWALI MIESZKAŃCY WSI KOLNO 30 VI 1996 R.”

Druga kapliczka, rok starsza, stoi na granicy z Kielczykowizną, Również z czerwonej cegły, z dwuspadowym łamanym daszkiem. W zamkniętej szybą wnęce jest figura Najświętszej Maryi Panny. Tę kapliczkę także ufundowali mieszkańcy, o czym świadczy napis na tabliczce pod wnęką: „KU CZCI MATKI BOŻEJ NIEPOKALANEJ UFUNDOWALI MIESZKAŃCY WSI KOLNO 28 V 1995 R.” Obydwie kapliczki są ogrodzone żelaznymi płotkami, bardzo zadbane.

Gallery Factory error: The folder/album with ID 67 was not found.

TAGS > , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.